W drugą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego w Kościele obchodzony jest Dzień Migranta i Uchodźcy. "Jest on pomyślany jako odpowiednia okazja dla pobudzenia wspólnot chrześcijańskich do odpowiedzialności wobec braci migrantów oraz do obowiązku współdziałania w rozwiązywaniu ich różnorakich problemów" - czytamy w instrukcji Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących z 1978 r., która zachęca do regularnego obchodzenia Dnia Migranta.
Liczbę migrantów w całym świecie szacuje się na ok. 200 mln, w tym najwięcej - 56 mln - w Europie. Drugie miejsce zajmuje Azja - 50 mln, a trzecie - Ameryka Północna, gdzie jest ich 41 milionów. Krajem mającym najwyższą w skali światowej liczbę migrantów są Stany Zjednoczone. Jest ich tam 35 mln i pochodzą z 40 różnych krajów, w tym najwięcej - bo aż 9 mln - z Meksyku. Polskich migrantów jest w USA prawie pół miliona.
Wojny, prześladowania i terror to najbardziej tragiczne przyczyny, dla których ludzie opuszczają swój dom rodzinny i ojczyznę w poszukiwaniu lepszego bytu. Liczną rzeszę stanowią też ci, którzy migrują ze względów ekonomicznych, naukowych, rodzinnych czy zdrowotnych.
Migracje - znak dzisiejszych czasów Przebywający w Polsce imigranci bez względu na przynależność religijną otrzymują za pośrednictwem Caritas pomoc materialną i prawną. Chociaż tylko niecałe 4% imigrantów to katolicy, wszyscy oni mogą liczyć na opiekę duszpasterską Kościoła. W parafiach coraz częściej sprawowane są Msze św. w językach obcych.
Program pomocy cudzoziemcom stworzyła Caritas Polska. Obecnie działają cztery biura pomocy dla migrantów i uchodźców: w Białymstoku i Lublinie, związane z tamtejszymi Caritas diecezjalnymi, a także w Zgorzelcu - działające przy Caritas Diecezji Legnickiej i w Słubicach, prowadzone przez Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Są one odpowiedzialne za udzielanie cudzoziemcom, którzy znaleźli się w Polsce kompleksowej pomocy socjalnej, prawnej i psychologicznej. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Uchodźczego.