Z okazji Tygodnia św. Krzysztofa kierowane jest do nas zaproszenie, aby włączyć się dzieło ewangelizacji świata: „Z mocą ducha niesiemy Chrystusa”- to hasło tegorocznego Tygodnia. Towarzyszymy głosicielom Ewangelii naszymi wzniesionymi do Boga rękami, z prośbą aby im błogosławił, dodawał sił, chronił od zwątpienia; aby ich misyjne powołanie rozkwitało; aby ciągle
w ich sercach płonął ogień Bożej miłości.

Nie ograniczamy się jednak do duchowego wsparcia. Razem z MIVA Polska pomagamy w tym czasie misjonarzom wspierając zakup środków transportu na misje. Są to istotne narzędzia w ich posłudze na krańcach świata. Dla jednych takim narzędziem jest samochód, dla innych motocykl czy motorower, inni potrzebują łodzi motorowej. Angażujący się w pomoc rozwojową potrzebują traktorów. Miejscowym katechistom potrzebne są rowery. W prośbach do MIVA misjonarze dzielą się swoją codziennością:

Misjonarz w Kamerunie przy granicy z Czadem, o. Ludwik tworzy nową misyjną parafię, do której należy 27 wspólnot dojazdowych z kaplicami leżących w promieniu do 60 km. Rozpoczęła się już budowa kościoła. W wielu wioskach brakuje studni, ludzie biorą wodę z rzeki. Jest wielu uchodźców z Czadu z powodu działań Boko Haram. Brakuje na miejscu właściwej opieki zdrowotnej. Wiele osieroconych dzieci czeka na pomoc – wylicza misjonarz. Trudno jest bez pojazdu prowadzić pracę ewangelizacyjną – konkluduje.

Misjonarz z wysp Oceanii pisze tak: Moja misyjna parafia Bariai z 30 wioskami znajduje się na wyspie Nowa Brytania, otoczonej Morzem Bismarka. Warunki życia i pracy są bardzo trudne. Może dlatego przez ostatnie 45 lat nie było tam księdza katolickiego. Połowa wspólnot leży wzdłuż linii brzegowej i najłatwiej odwiedza się je łodzią motorową. Do innych wędruję się w góry pieszo.

W D.R. Kongo w Murambi przed ponad 20 laty Siostry Pallotynki na prośbę miejscowego biskupa wybudowały Ośrodek Zdrowia ze szpitalem i salą porodową dla ponad 15-tysięcznej ludności regionu. Prowadzimy również pracę charytatywną na odległych wioskach: odwiedzanie ludzi ciężko chorych, zwłaszcza na gruźlicę, AIDS/HIV, kalekich, starsze osoby oraz przeprowadzamy szczepienia dzieci w wioskach w odległości do 20 km. Codziennie górskimi wyboistymi drogami pokonujemy dziesiątki kilometrów – pisze s. Maria.

Drodzy! Troska misjonarzy o człowieka niech się stanie też i naszą troską. Zapraszamy szczególnie kierujących pojazdami do udziału w Akcji św. Krzysztof – 1 grosz za 1 szczęśliwie przejechany kilometr na pojazdy misyjne. W ten sposób dajemy wyraz naszej trosce za misje. Dar złożony z wdzięczności Panu Bogu za szczęśliwie przejechane kilometry umożliwia misjonarzom realizację ich zadań, dzięki środkom transportu. Niech Bóg wynagrodzi za wszelką pomoc w latach ubiegłych. Każdy pojazd zakupiony na misje nosi znak MIVA, który jest podziękowaniem dla wszystkich Dobroczyńców. Misjonarze modlą się też za wszystkich dobroczyńców i kierowców w każdą 1 - szą sobotę miesiąca.

Ks. Jerzy Kraśnicki - Dyrektor MIVA Polska